Wydział Psychologii UW

Hasło otwartości towarzyszy elementom koncepcji w różnych skalach i znaczeniach, jako idea odpowiadająca charakterowi współczesnej edukacji akademickiej, opartej na dialogu, wymianie wiedzy, interakcji i współpracy.

*
I miejsce w konkursie
rok ukończeniA
2025
lokalizacja
Warszawa
,
PL
fotografie
Marta Ejsmont
wizualizacje
Renderek
klient
Uniwersytet Warszawski
zespół
Marcin
Garbacki
Karolina
Tunajek
Patrycja
Arasim
Agata
Bonisławska
Bartek
Dudziński
Magdalena
Maciąg
Malwina
Mąka
Katarzyna
Krokos
Joanna
Ryżko
Kinga
Rzeplińska
Zofia
Stachura
Jan
Szkarłat
Jacek
Wochowski
Marek
Wojda
współpraca

Nowy budynek dydaktyczno-naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego zlokalizowany jest na terenie Kampusu Ochota, w sąsiedztwie planowanego Forum Uniwersyteckiego. Punktem wyjścia koncepcji były zagadnienia związane z ładem przestrzennym kampusu: wzmocnienie relacji z miastem, połączenie z Parkiem im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz kształtowanie przestrzeni publicznych wokół budynku i w kontekście planowanego Forum Uniwersyteckiego. Na tej bazie powstała koncepcja budynku złożonego ze zdyscyplinowanej, powściągliwej i neutralnej głównej bryły, zestawionej z wielofunkcyjnym zadaszeniem, przyciągającym użytkowników i animującym życie kampusu.

Hasło otwartości towarzyszy elementom koncepcji w różnych skalach i znaczeniach, jako idea odpowiadająca charakterowi współczesnej edukacji akademickiej, opartej na dialogu, wymianie wiedzy, interakcji i współpracy. Publiczny parter i dach z ogrodem są otwarte na kampus, piętra budynku są natomiast otwarte do środka. Przestrzenie dydaktyczne i badawcze zostały rozplanowane wokół wielofunkcyjnego atrium - miejsca integracji, wymiany i spotkań wszystkich użytkowników – wykładowców, doktorantów, studentów i gości. Wyjście poza obrys parteru i zaaranżowanie wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej pod zadaszonym placem wejściowym, jest ważnym elementem integracji nowego budynku z otoczeniem. Pod zadaszeniem umieszczono wyjście z parkingu podziemnego, ogródki gastronomii, parking dla rowerów, siedziska i zorganizowaną zieleń.

Zlokalizowanie w parterze funkcji publicznych, dostępnych również dla użytkowników spoza wydziału (przestrzeń wystawowa, kantyna, kawiarnia, aula), wzmacnia obecność budynku w skali kampusu, czyni go użytecznym i atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców. Parter w całej swojej publicznej części został przeszklony. Natomiast elewacje głównej bryły ukształtowano z dwóch motywów: zagęszczonych modularnych podziałów, wprowadzonych na piętrze administracyjnym i przy innych strefach o preferowanym mniejszym wglądzie i nasłonecznieniu, oraz z otwartych przeszklonych sekcji we wszystkich salach dydaktycznych i czytelni, podkreślających otwarty, przyjazny charakter budynku i przestrzeni dydaktyczno-badawczych.