Starostwo Powiatowe w Toruniu
Współczesne obiekty administracji publicznej to nie tylko miejsce pracy urzędników i obsługi mieszkańców, ale szerzej rozumiane struktury, w których obok budynku równie ważna jest przestrzeń zewnętrzna. Wytworzony z tych elementów ekosystem staje się nośnikiem wartości wspólnoty samorządowej.
Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Toruniu została zaplanowana na działce położonej przy ruchliwej arterii komunikacyjnej, w otoczeniu niskich zabudowań magazynowo-handlowych. Lokalizacja poza najatrakcyjniejszą częścią miasta narzuca konieczność stworzenia własnego kontekstu, który będzie adekwatny do publicznej rangi starostwa i zapoczątkuje zmianę jakościową przestrzeni wokół.
Stąd też obok architektury budynku, ważne miejsce w koncepcji konkursowej zajmuje aranżacja terenu zewnętrznego, której podstawowymi założeniami są: zminimalizowanie strefy ruchu kołowego na działce i przeznaczenie możliwie dużej części terenu na zazielenioną przestrzeń wielofunkcyjnej rekreacji, urządzoną z myślą o różnych grupach użytkowników.
Obie te strefy, kołową i rekreacyjną, rozdziela osiowa aleja wejściowo-wjazdowa, której zwieńczenie stanowi główne wejście do budynku, zaakcentowane reliefem herbu powiatu.
Wyznaczona oś kompozycyjna sięga wyżej niż poziom wspólnego parteru – symbolicznie i funkcjonalnie rozdziela jednostki administracyjne zlokalizowane w budynku i tworzy między-budynkowy prześwit z zielenią, podkreślający przyjazny i transparentny charakter budynku.
W architekturze budynku odzwierciedlono strukturę mieszczących się w nich jednostek, dedykując wydziałom starostwa i jednostkom powiatowym dwie osobne bryły, spojone łącznikiem z zielenią i osadzone na wspólnej bazie parteru.
Intencją projektową było stworzenie obiektu o wyrazie łączącym powagę i porządek urzędu administracji lokalnej, z jej wspólnotowym, przejrzystym i przyjaznym mieszkańcom charakterem.
W kształtowaniu przestrzeni wewnętrznych położono nacisk na czytelność stref ogólnodostępnych, która jest niezwykle ważna szczególnie dla osób o różnych potrzebach i w różnych grupach wiekowych, wizytujących budynek okazjonalnie.