Starostwo Powiatowe w Toruniu

Współczesne obiekty administracji publicznej to nie tylko miejsce pracy urzędników i obsługi mieszkańców, ale szerzej rozumiane struktury, w których obok budynku równie ważna jest przestrzeń zewnętrzna. Wytworzony z tych elementów ekosystem staje się nośnikiem wartości wspólnoty samorządowej.

rok ukończeniA
2024
lokalizacja
Toruń
,
PL
fotografie
wizualizacje
klient
No items found.
zespół
Marcin
Garbacki
Karolina
Tunajek
Patrycja
Arasim
Natalia
Duczmal
Filip
Karlicki
Damian
Kasperowicz
Krzysztof
Katerla
Katarzyna
Krokos
Michał
Romański
Joanna
Ryżko
Kinga
Rzeplińska
Zofia
Stachura
Jacek
Wochowski
współpraca

Nowa siedziba Starostwa Powiatowego w Toruniu została zaplanowana na działce położonej przy ruchliwej arterii komunikacyjnej, w otoczeniu niskich zabudowań magazynowo-handlowych. Lokalizacja poza najatrakcyjniejszą częścią miasta narzuca konieczność stworzenia własnego kontekstu, który będzie adekwatny do publicznej rangi starostwa i zapoczątkuje zmianę jakościową przestrzeni wokół.

Stąd też obok architektury budynku, ważne miejsce w koncepcji konkursowej zajmuje aranżacja terenu zewnętrznego, której podstawowymi założeniami są: zminimalizowanie strefy ruchu kołowego na działce i przeznaczenie możliwie dużej części terenu na zazielenioną przestrzeń wielofunkcyjnej rekreacji, urządzoną z myślą o różnych grupach użytkowników.

Obie te strefy, kołową  i rekreacyjną, rozdziela osiowa aleja wejściowo-wjazdowa, której zwieńczenie stanowi główne wejście do budynku, zaakcentowane reliefem herbu powiatu.

Wyznaczona oś kompozycyjna sięga wyżej niż poziom wspólnego parteru – symbolicznie i funkcjonalnie rozdziela jednostki administracyjne zlokalizowane w budynku i tworzy między-budynkowy prześwit z zielenią, podkreślający przyjazny i transparentny charakter budynku.

W architekturze budynku odzwierciedlono strukturę mieszczących się w nich jednostek, dedykując wydziałom starostwa i jednostkom powiatowym dwie osobne bryły, spojone łącznikiem z zielenią i osadzone na wspólnej bazie parteru.

Intencją projektową było stworzenie obiektu o wyrazie łączącym powagę i porządek urzędu administracji lokalnej, z jej wspólnotowym, przejrzystym i przyjaznym mieszkańcom charakterem.

W kształtowaniu przestrzeni wewnętrznych położono nacisk na czytelność stref ogólnodostępnych, która jest niezwykle ważna szczególnie dla osób o różnych potrzebach i w różnych grupach wiekowych, wizytujących budynek okazjonalnie.