Instytut Biologii Molekularnej

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej jest organizacją o nowoczesnej formule i kulturze organizacyjnej, obecną w europejskiej przestrzeni badawczej od kilku dekad. Takie wartości powinna odzwierciedlać architektura jego nowej siedziby.

*
II miejsce w konkursie
rok ukończeniA
2022
lokalizacja
Warszawa
,
PL
fotografie
wizualizacje
klient
No items found.
zespół
Marcin
Garbacki
Karolina
Tunajek
Patrycja
Arasim
Damian
Kasperowicz
Krzysztof
Katerla
Katarzyna
Krokos
Joanna
Ryżko
Kinga
Rzeplińska
Zofia
Stachura
Jacek
Wochowski
współpraca

Koncepcja budynku wpisuje się w standard współczesnych placówek podobnego typu i współtworząc wizerunek Instytutu – adekwatny do jego osiągnięć i ambicji naukowych, odpowiednio reprezentujący organizację w partnerskich relacjach z zewnętrznymi podmiotami naukowymi i biznesowymi.

Od wizerunku budynku niemniej ważne jest stworzenie atrakcyjnego środowiska pracy, przyciągającego utalentowanych badaczy, wspierającego wysoką jakość prowadzonych badań, sprzyjającego skupieniu oraz twórczej wymianie informacji. Obok dobrze wyposażonych stref pracy, ważną rolę pełnią tu przestrzenie komunikacyjne i uzupełniające, służące nieformalnym spotkaniom czy odpoczynkowi.

Dla opisanych powyżej aspektów duże znaczenie ma także zieleń, zastosowana w różnych formach, wśród których trzy pełnią szczególną rolę: ogród kontemplacyjny, stanowiący rozszerzenie parteru, zakomponowany jako osłonięte od zewnętrznych bodźców miejsce spotkań i wypoczynku o kojącej atmosferze; mikro-ogródki elewacyjne na fasadzie frontowej, jako element natury poprawiający mikroklimat i równoważący środowisko pracy wypełnione urządzeniami technologicznymi i wewnętrzne patio, wprowadzające zieleń i światło naturalne do przestrzeni w głębi budynku.

Dla wiodącej, laboratoryjnej funkcji budynku, zaproponowano elastyczny układ konstrukcyjno-instalacyjny, umożliwiający wzajemne skomunikowanie laboratoriów i różnorodne aranżacje pomieszczeń. Uniwersalne moduły przestrzenne są także podatne na ewentualne zmiany podziałów pomieszczeń i będą mogły być dostosowywane do ewoluujących potrzeb instytutu w przyszłości.