tytułKONCEPCJA URBANISTYCZNO-ARCHITEKTONICZNA WSCHODNIEJ CZĘŚCI WYSPY POMORSKIEJ WE WROCŁAWIUstatusKONKURS 2012lokalizacjaWYSPA POMORSKA, WROCŁAWzespółMARCIN GARBACKI, KAROLINA TUNAJEK, MACIEJ SUTUŁA, ZUZANNA BUJACZ
ZAGOSPODAROWANIE WYSPY
Wyspę w całości potraktowano jako pełen zieleni miejski ogród rekreacyjny o publicznym charakterze. Dostęp z Mostu Pomorskiego na wyspę ma formę łagodnego zejścia pokonującego istniejącą różnicę poziomów, obramowanego istniejącymi drzewami. Nowy budynek usytuowany jest w centralnej części wyspy. Prześwit w parterze łączy przedpole budynku z częścią wyspy położoną za nim. Prześwit umożliwia również widok w głąb wyspy. W prześwicie zlokalizowane są wejścia do budynku – zarówno do części mieszkalnej, jak i lokali usługowych zajmujących parter. Lokale usługowe mają swoje tarasy – jeden od strony rzeki z widokiem na gmach Uniwersytetu, drugi od strony zabytkowej Śluzy Mieszczańskiej. Miejsca parkingowe dla mieszkańców i użytkowników wyspy przewidziano poza jej obszarem. Na wyspie przewidziano jedynie ruch pieszy i rowerowy, z parkingiem rowerowym.
Nowy budynek zlokalizowano w obrysie nieprzekraczalnych linii zabudowy, nie wykorzystując całej wyznaczonej przez nie powierzchni. Zaproponowano jednak wyższą niż w planie miejscowym wysokość – 9 kondygnacji.
BUDYNEK IDEA GABARYTU
Punktem odniesienia dla gabarytu projektowanego budynku jest bryła Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zarówno w rzucie jak i wysokości, nowy budynek ma wymiary zbliżone do głównego korpusu wieży. Zwieńczenie budynku, uformowane jako dwa szczyty o skośnych połaciach dachowych, nawiązuje do obecnych w krajobrazie spadzistych dachów.
ELEWACJE
Rytm głównego korpusu wyznaczają przeskalowane loggie, ułożone naprzemiennie na każdej z elewacji. Korpus wsparty jest na dwóch ‘nogach’ – schodzących do ziemi fragmentach perforowanej elewacji. Zwieńczenie korpusu tworzą dwa szczyty zlokalizowane w naprzeciwległych narożnikach. Elewacje budynku potraktowano jako pół-transparentne płaszczyzny, których perforowana warstwa wykończenia dyskretnie osłania rytm okien, otwierając się i zyskując głębię w miejscach loggi. Takie potraktowanie elewacji miało na celu stworzenie budynku o bardziej publicznym i reprezentacyjnym wizerunku.
MIESZKANIA
Piękny widok na miasto jest jednym z atutów lokalizacji na Wyspie Pomorskiej. W projekcie stał się on motywem stanowiącym o wyjątkowości mieszkań. Każde z nich posiada dwupoziomową loggię, potraktowaną jako ‘kadr’ na miasto i rzekę.
STRUKTURA
Niewielkie gabaryty budynku narzucają konieczność rozplanowania racjonalnych, oszczędnych rzutów. Jednak z uwagi na wyjątkowość lokalizacji i planowanego obiektu, w projekcie zaproponowano niestandardowy układ mieszkań. Jako bazę struktury zaproponowano dwupoziomowe mieszkanie trzypokojowe. Jego dolny poziom stanowi maksymalnie otwarta przestrzeń dzienna z wyjściem na loggię, stanowiąca wyjątkową jakość w ramach racjonalnego metrażu. Na górnym poziomie umieszczono część sypialną.
Mieszkania na ostatnich piętrach mają dostęp na dach oraz są powiększone o dodatkową powierzchnię w dwóch ‘szczytach’ dachowych. Mieszkania te mogą pozostać w takim samym układzie jak poniższe lub być połączone w większe apartamenty. Dach jest wykorzystany jako ogród.