SZAFA 2.0

NOWA SZAFA

„Szafa” stanowi ciekawy ewenement w tradycyjnej pierzei ulicy Mińskiej. Wyróżnia go nie tylko architektura, również gabaryt i wycofana linia zabudowy. Konstrukcja budynku i zróżnicowana wysokość kondygnacji budynku wskazuje, że mógł być kiedyś miejscem produkcyjnym. Obecnie ze względu na stan techniczny wykorzystywany jest jako przestrzeń biurowa.

Koncepcja zakłada wprowadzenie do budynku nowych funkcji: ogólnodostępnych lokali usługowych oraz powtarzalnych mini jednostek z przeznaczeniem na mieszkania lub przestrzeń pracy. 


Założono również przekształcenie terenu wokół budynku - aranżację przestrzeni publicznej od strony ul. Mińskiej oraz stworzenie prześwitu w parterze Szafy, prowadzącego na teren Soho, przez działkę budynku Wars. Na placu przed budynkiem przewidziano częściowe zachowanie parkingu, nową aranżację ciągów komunikacyjnych, zieleni, przeniesienie pomnika i wprowadzenie dolnego poziomu placu. Usługi ogólnodostępne (lokalne sklepy, kawiarnia, pralnia, fryzjer, piekarnia itp.) zlokalizowano na parterze i

poziomie -1. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu zewnętrznego, oba poziomy dostępne są z placu przed budynkiem.


Na ośmiu piętrach powtarzalnych (od +1 do +8) zlokalizowano jednostki o niewielkich powierzchniach, zajmujące jeden, dwa lub trzy moduły konstrukcji budynku. W koncepcji przedstawiono dwa warianty:

- J1+J2 składający się z jednostek o pow. 15,6m² i 32,6 m² (łącznie 352 lokale)

- J2+J3 składający się z jednostek o pow. 32,6 m² i 48,6 m² (łącznie 168 lokali)

Pierwsza wersja jest możliwa do realizacji jedynie jako funkcja usługowa, z uwagi na ograniczoną powierzchnię lokali, druga natomiast – zarówno jako usługowa, jak i mieszkalna - przy odpowiedniej aranżacji lokali, dostosowanej do wymagań warunków technicznych. W części analitycznej przedstawiono konsekwencje wiążące się z wyborem każdego w wariantów, związane przede wszystkim z opracowywanym obecnie planem miejscowym oraz wymogami ochrony przeciwpożarowej.

Ostatnie piętro +9 ma charakter pawilonu na dachu. Planuje się w nim duży lokal usługowy, preferowana funkcja związana z rekreacją i sportem. Dodatkowym atutem pawilonu jest panoramiczny taras ze wspaniałym widokiem na panoramę Warszawy. 

  • klientSOHO FACTORY
  • statusPROJEKT KONCEPCYJNY 2015
  • lokalizacjaUL. MIŃSKA 25, SOHO FACTORY, WARSZAWA
  • zespółMARCIN GARBACKI, KAROLINA TUNAJEK, PATRYCJA ARASIM, MAREK WOJDA


MINI POWIERZCHNIA / MAXI PRZESTRZEŃ


Racjonalna struktura budynku i ponadprzeciętna wysokość istniejących kondygnacji jest doskonałą bazą do stworzenia kompaktowych wielkomiejskich jednostek. Niekoniecznie duża powierzchnia, ale wyjątkowa przestrzeń.


Uzupełnieniem gęstych jednostek są części wspólne – przeszklone loggie podwójnej wysokości, stanowiące wyjątkową przestrzeń w skali każdego piętra i na elewacji. Wprowadzono je, wzorując się na istniejących modelach podobnych obiektów, w których niewielkie powierzchnie lokali są zrekompensowane wielofunkcyjnymi przestrzeniami wspólnymi.


Ważną częścią budynku będą przestrzenie komunikacji – halle wejściowe, windy, klatki schodowe i siedemdziesięciometrowej długości korytarze na każdym piętrze. Odpowiedni standard wykończenia, doświetlenie oraz czytelna i atrakcyjna identyfikacja wizualna tych stref będą kluczowe dla wizerunku i funkcjonowania budynku.