ADAPTACJA PAWILONU EMILIA

Projekt zakłada wyeksponowanie jego pierwotnej struktury budynku oraz dodanie współczesnych elementów wynikających z jego nowego przeznaczenia. 

Budynek zorganizowany jest na zasadzie gradientu warstw – od przejrzystych na zewnątrz do pełnych w środku. Zamknięte atrium stanowi audytorium, hall i strefę edukacji. Komunikacja przeniesiona jest na obwód budynku. Podczas zwiedzania „miejskie kadry” wnikają do przestrzeni wystawowych. Budynek na nowo definiuje obecność sztuki w mieście.

Pomiedzy głównym hallem a strefą ekspozycji, umieszczono księgarnię. Stanowi ona jeden z elementów miejskiej witryny muzeum przyciągającej widzów do środka.

Przy głównym hallu zlokalizowano kawiarnię. Umiejscowienie od strony zielonego pasażu daje możliwość korzystanie z niego wiosną i latem. Pasaż może stać się miejscem plenerowych ekspozycji, łączących przestrzeń pawilonu z obecną siedzibą Muzeum.

Projekt zakłada zamknięcie atrium. Uzyskana wyizolowana przestrzeń stanowi dodatkową wysoką na 13 metrów przestrzeń wystawienniczą.

Proponuje się audytorium o wysokości dwóch kondygnacji. Dwa wejścia pozwalają na swobodny dostęp do audytorium zarówno z poziomu głównego hallu, jak i  poziomu -1. Audytorium doświetlone jest światłem naturalnym. Trzy ściany zaproponowane są jako szklane, co pozwala na jego eksplorowanie z przestrzeni wystawowej.

Zgodnie z programem, przewidziano trzy główne strefy wystawowe: wystawy stałe, tymczasowe i „Project Room”. Przestrzenie wystawowe umieszczone są na wszystkich kondygnacjach budynku , co daje im różnorodne warunki oświetleniowe. Strefy wystawowe zaplanowano jako niezależne od siebie, co pozwala na różnorodne warianty użytkowania i aranżacji wystaw . Zakłada się również możliwość organizowania wydarzeń artystycznych w hallu głównym.  

  • tematADAPTACJA PAWILONU EMILIA NA POTRZEBY TYMCZASOWEJ SIEDZIBY MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE
  • klientMUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ W WARSZAWIE
  • statusPRZETARG Z KONCEPCJĄ 2012
  • lokalizacjaUL. EMILII PLATER, WARSZAWA
  • współpraca PROJEKT WE WSPÓŁPRACY Z PRACOWANIĄ SO-IL
  • zespółMARCIN GARBACKI, KAROLINA TUNAJEK, KATARZYNA PYKA